PTF65249R00FYEB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
249 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
PTF65249R00FYEB
DigiKey Part Number
PTF65249R00FYEB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTF65249R00FYEB
Description
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)