ISC1210ER1R0J
DigiKey Part Number
ISC1210ER1R0J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISC1210ER1R0J
Description
FIXED IND 1UH 400MA 600 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 600mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
120MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)