ISC1210BN5R6K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
5.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 210 mA 1.4Ohm Max 1210 (3225 Metric)
ISC1210BN5R6K
DigiKey Part Number
ISC1210BN5R6K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISC1210BN5R6K
Description
FIXED IND 5.6UH 210MA 1.4 OHM
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
1.4Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)