IMC1812ES390K is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
In Stock: 0
Bourns Inc.
In Stock: 1.885
Datasheet
39 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 150 mA 4.5Ohm Max 1812 (4532 Metric)
IMC1812ES390K
DigiKey Part Number
IMC1812ES390K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1812ES390K
Description
FIXED IND 39UH 150MA 4.5 OHM SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
IMC1812ES390K Models
Category
DC Resistance (DCR)
4.5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)