IMC1812ES2R7J is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
In Stock: 1.176
Bourns Inc.
In Stock: 1.999
Datasheet
2.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 370 mA 750mOhm Max 1812 (4532 Metric)
IMC1812ES2R7J
DigiKey Part Number
IMC1812ES2R7J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1812ES2R7J
Description
FIXED IND 2.7UH 370MA 750 MOHM
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
750mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)