IMC1210EB1R5J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 3.914
Datasheet
TDK
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 370 mA 850mOhm Max 1210 (3225 Metric)
1210 (3225 Metric)
IMC1210EB1R5J
DigiKey Part Number
IMC1210EB1R5J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1210EB1R5J
Description
FIXED IND 1.5UH 370MA 850 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
850mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
85MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)