IM04EB330K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 230
33 µH Unshielded Molded Inductor 165 mA 3Ohm Max Axial
IM04EB330K
DigiKey Part Number
541-1515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IM04EB330K
Description
FIXED IND 33UH 165MA 3 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IM04EB330K Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3Ohm Max
Series
Q @ Freq
65 @ 2.5MHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
19MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)