IM04EB1R5K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Gowanda Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Gowanda Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Image for IM04EB1R5K is not available
IM04EB1R5K
DigiKey Part Number
IM04EB1R5K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IM04EB1R5K
Description
FIXED IND 1.5UH 600MA 500 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 600 mA 500mOhm Max Axial
EDA/CAD Models
IM04EB1R5K Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Series
Q @ Freq
33 @ 7.9MHz
Packaging
Bag
Frequency - Self Resonant
160MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)