IHM2PM470K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
47 µH Unshielded Inductor 4.5 A 76mOhm Max Radial, Horizontal
IHM2PM470K
DigiKey Part Number
IHM2PM470K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHM2PM470K
Description
FIXED IND 47UH 4.5A 76 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
76mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bag
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Horizontal
Inductance
Size / Dimension
1.000" L x 0.500" W (25.40mm x 12.70mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.560" (14.22mm)