IHM2PM152K
DigiKey Part Number
IHM2PM152K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHM2PM152K
Description
FIXED IND 1.5MH 840MA 2.2 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 mH Unshielded Inductor 840 mA 2.2Ohm Max Radial, Horizontal
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.2Ohm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bag
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Horizontal
Inductance
Size / Dimension
1.000" L x 0.500" W (25.40mm x 12.70mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.560" (14.22mm)