CW010R3000JS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
300 mOhms ±5% 13W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
CW010R3000JS73
DigiKey Part Number
CWE-.30TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW010R3000JS73
Description
RES 0.3 OHM 13W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CW010R3000JS73 Models
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)