CPW05R2500FS393 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
250 mOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
CPW05R2500FS393
DigiKey Part Number
CPW05R2500FS393-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPW05R2500FS393
Description
RES 0.25 OHM 5W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CPW05R2500FS393 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)