CPR0556R00KB14
DigiKey Part Number
CPR0556R00KB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPR0556R00KB14
Description
RES 56 OHM 5W 10% RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
56 Ohms ±10% 5W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
1.060" L x 0.375" W (26.92mm x 9.53mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)