CPCP101R000FE32 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
1 Ohms ±1% 10W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound
CPCP101R000FE32
DigiKey Part Number
CPCP101R000FE32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCP101R000FE32
Description
RES 1 OHM 10W 1% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CPCP101R000FE32 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.633" L x 0.485" W (16.08mm x 12.32mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.372" (34.85mm)