CPCP0551R00JB32 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
51 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound
CPCP0551R00JB32
DigiKey Part Number
CPCP0551R00JB32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCP0551R00JB32
Description
RES 51 OHM 5W 5% RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
CPCP0551R00JB32 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.003" (25.48mm)