CPCP0362R00JB32
DigiKey Part Number
CPCP0362R00JB32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCP0362R00JB32
Description
RES 62 OHM 3W 5% RADIAL
Detailed Description
62 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
CPCP0362R00JB32 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.472" L x 0.315" W (12.00mm x 8.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.984" (24.99mm)