CPCP03180R0JB31 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
180 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound
CPCP03180R0JB31
DigiKey Part Number
CPCP03180R0JB31-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCP03180R0JB31
Description
RES 180 OHM 3W 5% RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
CPCP03180R0JB31 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.472" L x 0.315" W (12.00mm x 8.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.984" (24.99mm)