CPCP02R2700JB32
DigiKey Part Number
CPCP02R2700JB32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPCP02R2700JB32
Description
RES 0.27 OHM 2W 5% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 mOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPCP02R2700JB32 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±90ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.433" L x 0.276" W (11.00mm x 7.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)