CMF602M2600FKBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
2.26 MOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF602M2600FKBF
DigiKey Part Number
CMF602M2600FKBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF602M2600FKBF
Description
RES 2.26M OHM 1W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF602M2600FKBF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)