CMF601M9100FKBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
1.91 MOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF601M9100FKBF
DigiKey Part Number
CMF601M9100FKBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF601M9100FKBF
Description
RES 1.91M OHM 1W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF601M9100FKBF Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)