CMF554R0200FKBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
4.02 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF554R0200FKBF
DigiKey Part Number
CMF554R0200FKBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF554R0200FKBF
Description
RES 4.02 OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF554R0200FKBF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)