CMF551R0000FKBF is Obsolete and no longer manufactured.
Vishay Dale
In Stock: 4.162
Datasheet
In Stock: 655
In Stock: 97
1 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF551R0000FKBF
DigiKey Part Number
CMF551R0000FKBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF551R0000FKBF
Description
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF551R0000FKBF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)