CMF55130R00FKBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
Direct
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
Similar
130 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF55130R00FKBF
DigiKey Part Number
CMF55130R00FKBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55130R00FKBF
Description
RES 130 OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF55130R00FKBF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)