CMF501K1000GKBF is Obsolete and no longer manufactured.
Vishay Dale
In Stock: 943
Datasheet
1.1 kOhms ±2% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF501K1000GKBF
DigiKey Part Number
CMF501K1000GKBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF501K1000GKBF
Description
RES 1.1K OHM 1/4W 2% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF501K1000GKBF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)