BFC246853274 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
0.27 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
BFC246853274
DigiKey Part Number
BFC246853274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC246853274
Description
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V