BFC238360333 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
0.033 µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238360333
DigiKey Part Number
BFC238360333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238360333
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)