SL1560002
DigiKey Part Number
570-SL1560002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1560002
Description
ICL 60 OHM 20% 2A 16MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 60 Ohms ±20% 2 A 0.630" (16.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
2 A
Series
R @ Current
930 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.630" (16.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.307" (7.80mm)
R @ 25°C
60 Ohms