SL0810002A
DigiKey Part Number
570-SL0810002A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL0810002A
Description
ICL 10 OHM 20% 2A 8MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 10 Ohms ±20% 2 A 0.315" (8.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
2 A
Series
R @ Current
300 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.315" (8.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
R @ 25°C
10 Ohms