TAR05DTCP4752
DigiKey Part Number
2577-TAR05DTCP4752TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAR05DTCP4752
Description
RES SMD 47.5K OHM 1/5W 0805
Customer Reference
Detailed Description
47.5 kOhms ±0.5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)