CR-06FL7--49K9
DigiKey Part Number
2577-CR-06FL7--49K9TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR-06FL7--49K9
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
49.9 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR-06FL7--49K9 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)