CR-05FL7--182R
DigiKey Part Number
2577-CR-05FL7--182RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR-05FL7--182R
Description
RES 182 OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
182 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR-05FL7--182R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)