ARF05BTCP5000
DigiKey Part Number
2577-ARF05BTCP5000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ARF05BTCP5000
Description
RES 500 OHM 0.1% 1/5W 0805
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) RF, High Frequency Thin Film
Category
Features
RF, High Frequency
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)