AR06DTC1000
DigiKey Part Number
2577-AR06DTC1000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR06DTC1000
Description
RES 100 OHM 0.5% 1/8W 1206
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AR06DTC1000 Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)