AR06BTCV2003
DigiKey Part Number
2577-AR06BTCV2003TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR06BTCV2003
Description
RES 200K OHM 0.1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
200 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
AR06BTCV2003 Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)