AR05DTC5103
DigiKey Part Number
2577-AR05DTC5103TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR05DTC5103
Description
RES 510K OHM 0.5% 1/10W 0805
Customer Reference
Detailed Description
510 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AR05DTC5103 Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)