AR05BTBW1503
DigiKey Part Number
2577-AR05BTBW1503TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR05BTBW1503
Description
RES 150K OHM 0.1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
150 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
Category
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)