AR03BTC7R50
DigiKey Part Number
2577-AR03BTC7R50TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR03BTC7R50
Description
RES 7.5 OHM 0.1% 1/16W 0603
Customer Reference
Detailed Description
7.5 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AR03BTC7R50 Models
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)