AR03BTBX1623
DigiKey Part Number
2577-AR03BTBX1623TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR03BTBX1623
Description
RES 162K OHM 0.1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
162 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Category
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)