AR02BTB1001
DigiKey Part Number
2577-AR02BTB1001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR02BTB1001
Description
RES 1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Category
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)