LMCI0201-1N8ST
DigiKey Part Number
2679-LMCI0201-1N8STTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMCI0201-1N8ST
Description
FIXED IND 1.8NH 380MA 150 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.8 nH Shielded Multilayer Inductor 380 mA 150mOhm 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
150mOhm
Mfr
Q @ Freq
13 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)