LCR2512-R400JT
DigiKey Part Number
2679-LCR2512-R400JTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCR2512-R400JT
Description
RES 400M OHM 5% 2W 2512
Customer Reference
Detailed Description
400 mOhms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCR2512-R400JT Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)