HPCR0402-R-101JT
DigiKey Part Number
2679-HPCR0402-R-101JTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPCR0402-R-101JT
Description
RES 100 OHM 5% 1/8W 0402
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HPCR0402-R-101JT Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)