CTL1206FRD1T
DigiKey Part Number
2679-CTL1206FRD1TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTL1206FRD1T
Description
LED RED CLEAR 1206 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.5V 1206 (3216 Metric)
Category
Lens Size
2.00mm x 1.60mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
640nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 1.60mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
1.20mm