CR1206-4W-2000FT
DigiKey Part Number
2679-CR1206-4W-2000FTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR1206-4W-2000FT
Description
RES 200 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CR1206-4W-2000FT Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)