C0603X7R160-123KNE
DigiKey Part Number
2679-C0603X7R160-123KNETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X7R160-123KNE
Description
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.012 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603X7R160-123KNE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.036" (0.91mm)