C0603C0G500-101KNP-CT
DigiKey Part Number
2679-C0603C0G500-101KNP-CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C0G500-101KNP-CT
Description
CAP CER 50V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Strip
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.036" (0.91mm)