Image for AGCR0805-RK-4992FT is not available
AGCR0805-RK-4992FT
DigiKey Part Number
2679-AGCR0805-RK-4992FTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGCR0805-RK-4992FT
Description
AUTO GRADE RESISTOR,0805,1/8W,1
Customer Reference
Detailed Description
49.9 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)