UPSTL48-400-600
DigiKey Part Number
2414-UPSTL48-400-600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPSTL48-400-600
Description
UPSPro 48V 4800Wh 400Ah Battery
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Standby (No Regulation) General Purpose, Industrial Control 600W 12V, 24V, 48V
Category
Applications
General Purpose, Industrial Control
Manufacturer
Tycon Systems Inc.
Form
Chassis Mount
Series
Power - Rated
600W
Packaging
Retail Package
Voltage - Output
12V, 24V, 48V
Part Status
Active
Approval Agency
CE, UL
Type
Standby (No Regulation)
Size / Dimension
24.100" L x 24.100" W (612.14mm x 612.14mm)
Voltage - Input
120VAC, 240VAC
Height
17.500" (444.50mm)