UPS-PL12-36-120
DigiKey Part Number
2414-UPS-PL12-36-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS-PL12-36-120
Description
UPS PRO, 100W 430VA, 12VDC 20A U
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Standby (No Regulation) General Purpose, Industrial Control 120W 12V
Category
Applications
General Purpose, Industrial Control
Manufacturer
Tycon Systems Inc.
Form
Chassis Mount
Series
Power - Rated
120W
Packaging
Retail Package
Voltage - Output
12V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Approval Agency
CE, UL
Type
Standby (No Regulation)
Size / Dimension
17.520" L x 12.520" W (445.00mm x 318.00mm)
Voltage - Input
120VAC, 240VAC
Height
5.984" (152.00mm)