TP-POE-HP-24
DigiKey Part Number
2303-TP-POE-HP-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP-POE-HP-24
Description
24V 48W HIGH POWER POE POWER INS
Customer Reference
Detailed Description
24V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Passive Injector 10/100/1000 Mbps Data Rate
Category
Compliance
IEEE802.3af, IEEE802.3at
Manufacturer
Tycon Systems Inc.
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
85%
Type
Passive Injector
Mounting Type
Desktop
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.90" L x 3.00" W x 1.50" H (124.5mm x 76.2mm x 38.1mm)
Number of Ports
1
Approval Agency
FCC, TUV
Voltage - Output
24V
Input Connector
RJ45 (Data, Power)
Current - Output
2 A
Output Connector
RJ45 (Data, Power)
Power (Watts) - Per Port
48W